Holandský teplokrevník

Holandský teplokrevníkPůvod a historie

Holandský teplokrevník byl jako plemeno uznán v roce 1960. Záměr a cíl holandských chovatelů byl jednoznačný, vyšlechtit úspěšného soutěžního koně. Tento náročný cíl se jim v holandském teplokrevníkovi podařilo splnit skutečně na výbornou. Holandský teplokrevník je důkazem toho, čeho všeho lze dosáhnout dobře promyšlenou selekcí a šlechtěním. Základní půdorys tohoto úspěchu je dán gelderlanderskými a groningenskými klisnami, které jsou kříženy s lehčími plemeny. Vzniká tak několik chovných linií, každá z nich musela projít přísnými zkouškami. Vliv plnokrevníků se projevil nejen změnou exteriéru, ale holandský teplokrevník získal i rychlejší akceleraci, zlepšila se i jeho psychika a odvaha. Pro udržení charakteristických vlastností teplokrevných koní se do chovu zapojovali hannoverští, trakénští a oldenburgští koně, tím se upevnily základní exteriérové znaky. Samotný chov holandského teplokrevníka v současnosti pečlivě kontroluje organizace Chovatelský svaz holandského teplokrevníka.

 

Charakteristika

Holandský teplokrevník je typem atletického koně s dobrou tělesnou stavbou vhodnou pro jezdectví. Typický je pro něho prostorný a pružný chod. Jeho temperament je vyrovnaný, povaha se vyznačuje poddajností, holandský teplokrevník rovněž vyniká i nebývalou pracovitostí.

 

Popis plemene

Síla a vyváženost, tímto typickým dojmem působí holandský teplokrevník hned na první pohled. Výška v kohoutku, který je přiměřeně výrazný, je zpravidla okolo 165 cm. Hlava je i přes některé nepatrné hrubší znaky, které zůstaly po gerderlandovi, hlavou plnokrevníka, oči mají živý výraz. Krk je lehký, středně dlouhý, plec silná. Tělo je celkově silné s masivní kostrou. Záď je mohutná a silná, dobře osvalená. Hřbet může být trochu delší, což je opět památka na gelderlanda. Nohy má holandský teplokrevník zdravé a silné s plochými klouby a krátkým záprstím. Spěnky jsou spíše delší, kopyta bývají zdravá a pevná. Barevně převládají hnědáci a tmaví hnědáci, ale povoleny jsou všechny základní barvy.

 

Plemenné znaky

Výška v kohoutku se pohybuje okolo 165 cm.

Hřbet může být někdy delší.

Dospívá poměrně brzy, ve 4 až 5 letech.

 

Využití

Holandský teplokrevník je univerzálně použitelný. Uplatňuje se stejně tak dobře ve skokových soutěžích, jako v drezúře. Využíván je i pro military a vozatajské soutěže.