Tennesseeský mimochodník

 

Původ a historie

Tennesseeskému mimochodníkovi se také jinak říká Tennessee Walking Horse či zkráceně Walker. Předkem mimochodníka je dnes již vyhynulý narrangasettský mimochodník, pocházející z nejmenšího státu USA - Rhode Islandu. Vliv na vývoj plemene měl také americký klusák, americký jezdecký kůň, anglický plnokrevník a morgan.

 

Za zakladatele chovu moderního walkera je považován Black Allan, narozený roku 1886, který svým potomkům předal poněkud specifický mimochod. Black Allan byl poloviční morgan (klisna Maggie Marshall) a poloviční americký klusák. Byl dovezen do Tennessee roku 1903 a zkřížen s původním tennesseeským mimochodníkem a tímto se dalo vzniknout walkerovi dnešní podoby.

 

Počátky plemene walkera jsou spjaty s potřebou místních amerických osadníků získat koně takových kvalit, který by zvládal zdejší obtížnější terén a vyšší fyzické nároky. Bylo třeba vyšlechtit koně vyznačující se svou odolností, odpovídající rychlostí, obratností, dlouhověkostí a výdrží. Přesně tyto podmínky splňoval tennesseeský mimochodník, a také proto se stal ve zdejším kraji velmi oblíbeným a zůstává jím i dodnes.

 

Společenství chovatelů walkera bylo založeno roku 1935 v Lewisburgu; v roce 1947 oficiálně uznáno ministerstvem zemědělství. V témže roce byla také uzavřena plemenná kniha.

 

Popis plemene

Walker má větší hlavu, níže nesenou a méně ušlechtilou. Delší krk lehce směřující do oblouku, hřívu stříhanou do půli krku. Trup má spíš kratší, hlubší, silný, stejně jako mohutnou záď. Nohy má silné a kvalitní, kopyta vyžadují speciální podkovy. Má dobrý postoj, mohutné zadní nohy. Ocas je dlouhý a stejně jako hlava spíše níže nesený.

 

Tennesseeský mimochodník se chová jako vraník či ryzák - časté jsou bílé odznaky. Někdy se můžeme setkat i se strakáči, ale to je spíše výjimkou. Výška kohoutku se pohybuje mezi 153 až 165 centimetrů.

 

Koník má zajímavý netypický chod. Ten může být trojího druhu - v jeho případě je podstatný hlavně pomalý a rychlý mimochod. Chod je na čtyři doby a je tak specifický, že se nedá u koně naučit. Je potřeba, aby se s touto schopností narodil. Podle rytmu těla walker pohybuje i hlavou; jeho mimochod je velice pohodlný.

 

Charakteristika

Tennesseeský mimochodník je výborný kůň pro začínající jezdce a taktéž pro ty, kteří se v sedle cítí více nejistí. Je velice spolehlivý, klidný a se skutečně příjemným krokem. Svojí dobrou povahou dodává jezdcům více odvahy. Vyznačuje se učenlivostí a poslušností. Také proto se o něm často říká, že: „Svezeš se dnes a zítra bez něj nebudeš moci být."

 

Využití

Původní mimochodník byl určen spíše pro více zátěžové práce, například v zemědělství či honáctví. Moderní walker je dnes spíše vyhledáván jako kůň pro rekreační a turistické účely. Vhodný pro začátečníky i děti. Taktéž jej můžeme potkat na přehlídkách, popřípadě i na rozmanitých soutěžích.