Bavorský teplokrevník

Bavorský teplokrevník - Koně, fotografie koní - Bavorský teplokrevníkPůvod a historie Bavorského teplokrevníka

Původní jméno tohoto starobylého plemene zní rotaller, což se dá vyložit jako kůň od řeky Rott. V okolí této řeky protékající Švábskem se už v dávné minulosti choval všestranný a spolehlivý pracovní kůň. Ve starověku byli bavorští koně používáni stejně tak germánskými kmeny jako římskými legiemi. Ve středověku byli pak tito koně předmětem čilého obchodu, oceňováni byli především pro svou spolehlivost a pracovitost. V 16. století se chov soustředil do oblasti kolem Zweibrückenu a tam se nachází jeho centrum i v současnosti. Původní typ bavorského teplokrevníka nebyl jednotný, ale v průběhu času se vyhranil v robustního rottalera. V 18. století posloužili ke zlepšení chovu dovezení clevelandští hnědáci spolu s nordskými koby. Koncem 19. a začátkem 20. století pak v reakci na zvyšující se poptávku po sportovních koních byla prostřednictvím anglických plnokrevníků zvýšena rychlost a zlepšena stavba. Chov bavorského plnokrevníka se i dnes těší pozornosti a je zajišťován s největší možnou pečlivostí.

 

Popis plemene Bavorský teplokrevník

Ve vzhledu bavorského teplokrevníka je dobře patrný vliv anglického plnokrevníka. Původní rottaler byl těžký teplokrevník používaný v zemědělství nebo k dopravě. Současný moderní bavorský teplokrevník je o poznání lehčí a pohyblivější. Hlava bavorského teplokrevníka je hezká s bystrým výrazem, krátké uši se vyznačují značnou pohyblivostí, krk je dlouhý. Tělo je dobře stavěné, svalnaté. Výrazným znakem je silné předhrudí, hluboký hrudník má dobře klenutá žebra. Nohy jsou štíhlé a dlouhé s dobrými klouby. Ocas je nasazený poměrně vysoko.

 

Plemenné znaky

Výška v kouhoutku se pohybuje kolem 163 cm. Bavorský teplokrevník je ryzák syté výrazné barvy.

 

Charakteristika

Inteligence, učenlivost, ochota, vytrvalost, všechny tyto vlastnosti jsou obsaženy v povaze bavorského teplokrevníka. Díky ní a své vitalitě se také bavorský teplokrevník prosazuje. Již od počátku výcviku chovatelé berou na zřetel povahové vlastnosti koně a tím rozvíjejí povahové přednosti bavorského teplokrevníka. Oproti rottalerovi není bavorský teplokrevník tak robustní, nemá ani jeho tvrdost, ale jeho stavba je odlehčená a povaha lepší, což z něj činí plnohodnotného sportovního koně. Při chovu se důrazně sleduje sportovní výkonnost, výkonnostní zkoušky jsou povinné a velmi přísné.

 

Využití koně plemene Bavorský teplokrevník

Původní rottaler byl především pracovním koněm, který mohl pracovat jak v zápřahu, tak mohl být využit i jako jezdecký kůň. Současný bavorský teplokrevník je využíván především ke sportovním účelům, ale nicméně zvládne i lehčí zápřah. Pro drezúru jej přímo předurčuje schopnost rychle se učit a skvělá paměť. Také jeho skokanské schopnosti jsou na velmi vysoké úrovni. Mimo to je bavorský plnokrevník, zvláště pak koně ve vyšším věku, využíván k rekreačnímu ježdění a osvědčuje se rovněž i při hipoterapii.