Australský honácký kůň

Australský honácký kůň

Původ a historie

Australský honácký kůň je původní australské plemeno vzniklé po druhé světové válce na základě dovezených plemen. Až v roce v roce 1971 dostalo toto plemeno své nynější jméno, do té doby se pro něj používalo jméno původnějšího typu walera. Podíl vnitrozemských honáckých koní je ale nepatrný, australský honácký kůň je zušlechtěn quarterem, angloaraby, peršerony a anglickými plnokrevníky. Australský honácký kůň je stále ještě spíše typem než vyhraněným plemenem, u tohoto koně byly dosud preferovány pracovní schopnosti před exteriérem a povahou, ale na upevnění tohoto plemene pracuje chovatelská organizace Australian Stock Horse Society.

 

Popis

Ve vzhledu australského honáckého koně se stále více prosazuje vliv anglického plnokrevníka, což vede ke zřetelnému zlepšení, takže vzhled tohoto koně už nepůsobí poněkud nevyrovnaným dojmem. Typem ho lze nejlépe přirovnat ke kvalitnímu hunterovi. Vzhledem připomíná plnokrevníka, hlava je hrubší, uši krátké a velmi pohyblivé. Kohoutek je výrazný, charakteristický je svalnatý a dlouhý krk, mohutně osvalená bedra a hřbet, hluboký hrudník. Záď je silná s nízko posazeným ocasem. Velmi důležitá je kvalita nohou, kopyta by měla být tvrdá a správně utvářená. Zvlášť charakteristické jsou široké a značně pohyblivé nozdry.

 

Charakteristika

 

Tak jako legendární waler, je i australský honácký kůň dokonale přizpůsoben k životu v drsných podmínkách australského vnitrozemí. Tomu odpovídají jisté chody, dokonalý pohyb v těžkém terénu. K těmto přednostem je také nutno přičíst odolnost vůči horku, skromnost a dobré zdraví. Přikřížení amerického quartera se pozitivně odrazilo na jeho skokových schopnostech, těmi se přibližuje walerovi. Povahově je australský honácký kůň trochu nevyrovnaný a rovněž i temperamentní, to ovšem vyplývá z toho, že je především určen k práci se stády za podmínek mnohdy až extrémních. Australský honácký kůň je však zcela určitě inteligentní a učenlivý, obecně se dá říct, že jeho povaha není zlá nebo úskočná.

 

Plemenné znaky

Výška v kohoutku se pohybuje v rozmezí 152 až 165 cm.

Nejčastější je hnědá barva, ale povoleny jsou i ostatní barvy

Nozdry jsou velmi široké a pohyblivé, přizpůsobené pro namáhavé výkony v prašném prostředí.

 

Využití

Australský honácký kůň byl určen především pro práci na farmách, na kterých je ale stále více nahrazován mechanizací, stavy takto využívaných koní se v důsledku toho snižují. O to více je však v současné australský honácký kůň využíván jako kůň jezdecký, a to především v turistice a speciálně pak při dálkových jízdách, kdy plně osvědčuje své vynikající orientační schopnosti a vytrvalost. Své uplatnění nachází i při westernovém ježdění.