Hannoverský teplokrevník

Hannoverský teplokrevník - Koně a jejich fotky - Hannoverský teplokrevníkPůvod a historie

V roce 1735 byl na přímý podnět anglického krále a zároveň také hannoverského kurfiřta Jiřího II. založen hřebčín v Celle, který se významnou a rozhodující měrou podílel na vzniku hannoverského teplokrevníka, koně, kterého lze počítat mezi nejpočetnější a také nejznámější evropské teplokrevníky.

 

Hannoverští koně se v 17. a 18. století vůbec těšili oblibě a přízni šlechtických rodů, erb kurfiřta Ernesta Augusta zdobil bílý hannoverský kůň a ve stájích královské rezidence v Herrehausenu chovali krémové hannoverské koně.

 

Základem chovu v Celle byli černí holštýni, k nim se začali dovážet plnokrevníci, převážně angličtí s cílem zlepšit exteriér hannoverského chovu. Vznikl lehký a pohyblivý kůň, který byl vhodný jak pro lehkou zápřež, tak pro jízdu, ale zároveň mohl vykonávat i práci na poli. Během první světové války bylo v Celle 350 hřebců, krátce po ní dokonce 500, část těch koní byla ustájena v hřebčinci v Osnabrücku-Eversburgu.

 

Po druhé světové válce klesl hospodářský význam hannoverského teplokrevníka především pak pro práci v zemědělství. Hannoverský teplokrevník byl tak, v rámci snahy uspokojit poptávku po špičkových jezdeckých a sportovních koních, cílevědomě zušlechťován anglickou krví. Využiti byli i trakénští koně, což vedlo ke zvýšení pohyblivosti původně těžkého hannoverského teplokrevníka. Dnes je hannoverský teplokrevník vynikajícím jezdeckým koněm, který se uplatňuje v evropských chovech.

 

Charakteristika

Hannoverský teplokrevník je proslulý svou poslušnou a vyrovnanou povahou, stejně jako spolehlivostí, pro kterou se šlechtí. Hannoverský teplokrevník je skvělým jezdeckým koněm, u něhož se oceňuje jeho ochota a učenlivost, k jeho značné oblibě přispívají i dobré skokové schopnosti.

 

 

Popis

Na vzhledu hannoverského teplokrevníka se plně odrazil vliv plnokrevníků, kdysi poměrně těžkému koni hrubšího exteriéru se dostalo ušlechtilejších rysů. Hannoverský teplokrevník je vznosný kůň, který měří v kohoutku 160 až 170 cm. Stavba těla je výborná, jeho chody jsou pružné a prostorné. Hlava současného hannoverského teplokrevníka je lehčí, středně velká s ostře modelovanými rysy. Hned zaujmou velké a živé oči. Rovněž krk je dlouhý a elegantní, přecházející do mohutně formovaných plecí. Typickým znakem je hluboký hrudník a rovněž tak velmi výrazně osvalená záď. Hannnoverský teplokrevník má silné nohy s dobrými a výraznými klouby. Kopyta jsou pravidelně utvářená, spěnky jsou krátké a nízké. Barevně převažují hnědáci a ryzáci.

 

Plemenné znaky

Výška v kohoutku je 160 až 170 cm.

Hruď měří v obvodu přes 200 cm.

Obvod holeně je kolem 21 cm.

Hmotnost dosahuje přes 600 kg.

 

Využití

Hannoverský teplokrevník se nyní využívá především jako jezdecký a sportovní kůň. Svou povahou a svými schopnostmi je přímo předurčen k tomu, aby byl vynikajícím drezurním koněm.